Pokerové turnaje již pouze s licencí

Ke konci loňského roku rozhodl Nejvyšší správní soud ve věci stížnosti Asociace českého pokeru tak, že ten kdo chce veřejně pořádat pokerové turnaje, bude muset mít licenci, která mu umožní tyto turnaje legálně provozovat. Asociace protestovala a poukazovala na skutečnost, že pokud se hraje profesionálně poker, náhoda má příliš malou roli na to, aby se mohl prohlásit za hazardní hru podobně jako ruleta u které je potřeba regulace ze strany státu. Odkazovali se na matematické dovednosti jednotlivých hráčů, vliv psychologie, získané zkušenosti a mnoho dalších faktorů, které poker ovlivňují, ale nemají s náhodou nic společného.

Soud se ale rozhodl nezkoumat míru náhody v pokerové hře. V jakékoliv hazardní hře, kde náhoda hraje nezanedbatelný význam je nutnost regulatorních opatření, tak zněl verdikt. Znamená to tedy, že v současné době se může poker hrát pouze v kasinech. Milovníci pokeru však doufají, že v nově připravovaném loterijním zákoně bude pokeru udělena výjimka a oni tak budou moci být nadále členy pokerových klubů a pořádat turnaje.

Stížnost vznikla v reakci na situaci, kdy za pokerový turnaj konaný v Lanškrounu v roce 2012 byla provozovateli udělena pokuta ve výši 20 000,- Kč. Vzhledem k pokerovým klubům, které jsou neziskové, jsou takové pokuty likvidační.

Ulevit si mohou hráči hrající poker, kteří si této báječné karetní hry užívají v rodinném či přátelském kolektivu. Na tuto úroveň pokeru se již zákony a vyhlášky nevztahují. Zda však nový loterijní zákon povolí provozování pokeru bez licence je prozatím ve hvězdách.