Pravděpodobnost

Pro mnohé z vás je jistě toto slovo strašákem, ale pozor, jak už jsme si řekli, pokud chcete minimalizovat ztráty ze sázení je potřeba si zákony pravděpodobnosti připomenout a ujasnit. Proto se pokuste na chvilku v duchu vrátit do školy a soustředit se jako při hodině matematiky. Věřete, že se Vám to mnohokrát při hraní vyplatí a budte si více věřit.
 
Příklad č. 1
Házení s mincí: pokud hodíte minci do vzduchu, je šance že padné panna nebo orel 50 na 50, neboli 50:50.
V situaci, že kdy by padl 6x za sebou orel, podle zákonů průměrování se zdá, že by měla již nyní padnout panna a také se většina hráčů k tomuto názoru přiklání. Ovšem mince nemá žádnou paměť. To, že 6x padl orel podle zákonů pravděpodobnosti vůbec nic neznamená. Nicméně je pochopitelné, že po takovéto sérii je šance na výhru lákavá a mnozí hráči podléhají milně euforii.
 
Příklad s mincí když již padla 6x jedna strana, je jen základní příkladem fungování pravděpodobnosti. Zákony pravděpodobnosti mohou vést k ještě překvapivějším výsledkům což si ukážeme na dalším příkladě. 
 
Příklad č.2
Představme si čtyřčlenou rodinu. Jaká si myslíte, že bude nejčastější kombinace pohlaví dětí? Pokud si myslíte, že jedna dívka a jeden chlapec tak jste na omylu. Pokud patříte k rodičům kteří mají jenom dívky nebo jenom chlapce, tak nám jistě dáte za pravdu.
 
Důkaz: Za předpokladu, že každé dítě může být buď dívka nebo chlapec, existují tyto kombinace.
 
graf Pravděpodobnosti chlapec dívka
 
Obrázek možných variant ukazuje, že není ani poloviční šance, pouze v šesti případech z šestnácti možných budou dva chlapci a dvě dívky.
S pravděpodobností 50% budou tři děti stejného pohlaví.
 
Nyní uvažujete o symbolech na obrízku jako o jedné a druhé straně mince, nebo o červené a černé barvě na ruletě. Když existují dva možné výsledky jedné události, jako je například hod mincí, dva vrhy po sobě mohou dopadnout čtyřmi různými způsoby 2x2=4, čtyři hody po sobě pak 2x2x2x2=16 
 
Pokud použijeme tentov zorec na sérii osmi výskytů jedné strany mince, je šance že tato série nastane 1:256. Například při hraní rulety by bylo mimořádně nákladné a nerozumné zdvojnásobovat sázku po každé prohlrané hře této série v očekávání, že barva se musí konečně změnit. Sedmým zdvojnásobením vaše sázka vroste 128x a celková sázka z osmi her činí 255. Pravděpodobnost výskytu pro obě barvy bude při další sázce stále stejná.
 
Poměr 1:256 se zdá být vysoký poměr, ale v reálném hraní série osmi stejných událostí zas není tak neobvyklá. Můžete si to samo ověřit, zahrajte si ruletu zdarma a ukladejte si historii hry, nebo si zapisujte výsledky na papír. Budete překvapeni kolik dlouhých sérií stejné barvy se vyskytne. Současně zjistíte jak často se opakují série čtyř, pěti a šesti stejných barev, čísel nebo kombinací.  Pokud hrajete jednu z rovných sázek, je nepravděpodobné, že se vám nevyskytne v průběhu tří nebo čtyř hodin série devíti stejných událostí za sebou. Dokonce jsou známy a zaznamenány výskyty až 28 červených barev po sobě.
       
Výše uvedené důvody potvrzují, proč zdvojnásobování sázek, v ruletě známé jeko herní systém "martingale" je poměrně zrádnou strategií a měla by se uplatňovat pouze na velice krátké série. Ani hráči s vekým vstupním kapitálem nemůže martingale zaručit možnou výhru v sérii otočení na ruletě, protože existuje ještě pravidlo maximální dovolené sázky kasina.
 
 Pokud je minimální sázka v kasinu 50 Kč a maximální 3000 Kč, můžete zdvojnásobit pouze 5x. O jednotlivých herních strategiích se dozvíte více v odakzu herní systémy