ZAČÁTEČNÍK

Základní pravidla

Pokud jste úplný začátečník a ještě jste nikdy internetovou ani klasickou ruletu v kamenném kasinu nehráli, mohou se Vám zdát pokročilé systémy sázení trochu složitá, ale samotná základní pravidla hraní rulety jsou velmi jednoduchá. Právě z důvodu jednoduchosti pravidel je ruleta nejoblíbenější hrou světových kasin po celém světě.

Snad ani není možné, aby někdo provozoval kasino a nebyl v něm ruletový stůl s poskakující kuličkou uvnitř ruletového kola.

Štafetu v oblíbenosti nyní přebírá internetová online casina, kde se samozřejmě ruleta také hraje. 

Základní pravidla pro začátečníky nejsou vůbec složitá. Asi úplně každý viděl někdy hraní rulety ve filmu. A zcela určitě si také vybavíte základní pravidla hraní rulety.

  • Sázka na číslo pomocí žetonu
  • Roztočené kolo rulety a poskakující kulička
  • Číslo, na kterém se kulička zastaví je výherní
  • Obsluze rulety se říká krupiér

Hráč rulety sedí u ruletového stolu a sází umisťováním hracích barevných žetonů na stůlrulety.

Ruletní stůl je potažen plátnem na kterém jsou vyznačena čísla v tabulce od 0 do 36.

Rozlišujeme dvě základní rulety

  • evropská/fransouzká
  • americká

Hraní americké rulety je plynulejší a rychlejší než hraní evropské rulety.

U americké rulety obsluha stolu - krupiér přemisťuje žetony zpravidla rukou. U ruletního stolu s evropskou ruletou se používají hrabičky na herní žetony. Krupiér také u stolu žetony počítá a vyplácí výhry, případně provádí změny krácením a dorovnáváním hromádek, aby nemusel žetony pracně při každé hře znova rozmisťovat. U evropské rulety lze v kamennémkasinu dosáhnout maximálně 50 vrhů za hodinu. Při plném obsazení ruletního stolu a zvýšené aktivitě hráčů, ale spíše jen 25 vrhů kuličkou. U americké rulety bývají tyto čísla zdvojnásobena až na 100 vrhů za hodinu. 

Na každém ruletním stole je tabulka s označením maximální a minimální možné sázky pro daný ruletový stůl.

Evropská ruleta, často nazývaná francouzká ruleta, má ve velkých kamenných kasinech dvě hrací plátna. Plátna jsou umístěna naproti sobě a uprostřed je kolo rulety. Důvodem je možnost hraní více hráčů najednou. Tyto zdvojené stoly obsluhují až 4 krupiéři kasina. V tomto případě jeden krupier obsluhuje samotné kolo rulety a řídí hru, další krupiéři vyplácí vyhry, zbylí krupiéři rovnají žetony.

Americké ruletové stoly mají hrací plátno pouze na jedné straně kola rulety, proto postačuje obsluha maximálně dvou krupiérů.

Ve velkých kamenných kasinech jako je Las Vegas a Monte Carlo se mezio stoly rulety pohybují další osoby, kteří dohlíží na plynulost a regulérnost hry, říká se jim inspektoři.

Inspektoři jsou vždy poblíž stolu a v případě jakéhokoliv sporu hráčů s krupiérem nebo personálem kasina. Především pak dohlížejí na zamezení podvádění a eliminaci chyb ze strany hráčů ale i krupiérů.

Krupiér

Krupiér roztáčí kolo rulety a vhazuje velkou rychlostí ruletní kuličku v opačném směru než se točí vnější ruletové kolo. Kulička rulety po vhození krupiérem rotuje po vnějším okraji ruletního kola. Hráč rulety může podávat sázky do doby než se ozve od krupiéra oznámení"Žádné další sázky" (Rien ne va plus)

Jakmile se poskakující kulička uvnitř rulety zastaví. Krupiér zahlásí hráčům vyhrávající číslo a barvu. Současně umístí na výherní číslo na plátně ruletního stolu těžítko. Krupiéři pokračují shrábnutím a sběrem žetonů nevyhrávajicích sázek. Pro kontrolu jsou vyhrávající žetony ponechány na stole a až poté jsou výherci vydány žetony dle výplatního poměru.